14. maj 19:00

Grass o vojnah & baroku
Srečanje v Telgteju

Pogovor

Sodelujejo: prof. dr. Dieter Stolz, prof. dr. Gertrude Cepl-Kaufmann, Urška P. Černe; pogovor vodita Bernhard Winkler, Brane Čop 

Tolmačenje v slovenščino  
 

Pogovor o knjigi Das Treffen in Telgte / Srečanje v Telgteju, o Grassovem pozornem odnosu do prevajalske ustvarjalnosti in pomoči pri ustvarjanju zahtevnih prevodov, o Gruppe 47, nemški literarni zgodovini, o literarni igrivosti in humorju, o ženskih ustvarjalkah v nemški literarni zgodovini in kritiki moške dominantnosti, o (ne)moči besedne umetnosti pred silo vojne, o Grassovem literarnem slogu in umeščenosti Telgteja v opus, o nemškem in slovenskem baročnem slovstvu ter (ne)korespondencah, o 30-letni vojni kot evropski vojni, o slovenskem prevodu Srečanje v Telgteju, o tem, da je Das Treffen in Telgte roman à clef, o živosti likov Hoffmannswaldau, Gerhard, Angelius Silesius, Grimmelshausen itn., o pikaresknem romanu v Nemčiji in drugod, o prevodnih priložnostih baročne poezije in Grassovega gostljatega izraza, vedrini osvoboditve ter drugem.

Dieter Stolz
Prof. dr. Dieter Stolz, rojen leta 1960 v Wolbecku/Vestfalija, živi kot svobodni urednik, univerzitetni profesor in publicist v Berlinu. Študiral je nemščino, zgodovino, pedagogiko in filozofijo. Po opravljenem prvem državnem izpitu na Vestfalski Wilhelmsovi univerzi v Münstru (1988) je doktoriral na Tehniški univerzi v Berlinu (1993) z disertacijo o konstantah in razvoju v literarnem delu Günterja Grassa, ki ga je nato angažiral kot »tajnega preiskovalca« za svoj roman Ein weites Feld.
Stolz je soizdajatelj in komentator zbranih Grassovih del. Od leta 1993 do 1999 je bil znanstveni asistent na Inštitutu za nemško filologijo ter splošno in primerjalno literarno vedo na Tehniški univerzi v Berlinu. Deset let je bil urednik revije Sprache im technischen Zeitalter, od začetka leta 2000 do konca 2006 pa programski vodja za področje Nova nemška literatura v Literarisches Colloquium Berlin. Od leta 2014 do 2022 je bil urednik interdisciplinarne revije za literaturo, likovno umetnost in politiko z naslovom Freipass, ki jo izdaja založba Ch. Links, od julija 2023 do julija 2024 pa je bil znanstveni vodja sklada Günter Grass Stiftung Bremen (medijski arhiv).
Stolz je objavil številne knjige in eseje o sodobni literaturi, med drugimi Alfred Döblin (DKV, Berlin in München 2010) in nazadnje leta 2023 monografijo o Grassu pri založbi DTV. Gostoval je kot predavatelj na različnih univerzah doma in v tujini. Od leta 2003 redno poučuje v okviru Lübeškega literarnega kolokvija (LCC, Lübecker Literarisches Colloquium) na Univerzi v Lübecku. Med letoma 2010 in 2019 je urejal zbirko Leben in Bildern pri založbi Deutscher Kunstverlag, od 2011 do 2019 pa je bil odgovoren za »Grassovo uredništvo« pri založbi Steidl. Do l. 2020 je bil v vodstvu sklada Günter und Ute Grass Stiftung.
Član žirij za nemške literarne nagrade, eden vodilnih literarnih zgodovinarjev.

Gertrude Cepl-Kaufmann
Prof. dr. Gertrude Cepl-Kaufmann, rojena 1942 v Grevenbroichu (Severno Porenje-Vestfalija), je literarna zgodovinarka v pokoju in ustanoviteljica inštituta Moderne im Rheinland (Moderna v Porenju) na Univerzi Heinricha Heineja v Düsseldorfu. Doktorirala je z nalogo o literarnem in političnem delu v opusu Günterja Grassa (1975).
Raziskovalna področja: Günter Grass; sociologija književnosti; primerjalne in interdisciplinarne kulturne vede, zlasti kulturna topografija Porenja v evropskem kontekstu; mednarodni znanstveni diskurzi v sodelovalnih projektih z Italijo, Poljsko, Slovenijo in Češko, med drugimi »Evrovizije«; razstava Vojna in utopija v muzeju Historial de la Grande Guerre v Péronnu; predsednica znanstvenega sveta pri velikem projektu LVR 1914 – Sredi Evrope; virtualna razstava Kraji utopije; simpoziji: Topografije spomina v trilateralnih prostorih (v sodelovanju z Univerzo v Gdansku); Evropska dediščina (Zvezna umetnostna dvorana); Prostorska umeščenost moderne (v sodelovanju s fundacijo Fritza Thyssna).
Novejše publikacije:
1919. Čas utopij. K topografiji nemškega stoletnega leta, 2019
Edini navpični kraj na svetu. Umetniška kolonija Positano, 2021
Konec Bonske republike? Berlinski sklep in njegov kontekst, 2024 (v soavtorstvu z D. Geppertom, J. Grandetom, B. Wintgensom (ur.))
Nagrade: LVR-Rheinlandtaler (2012); Zvezni križec za zasluge na traku (2013)

Urška P. Černe
Rojena 1971 v Mariboru, po dvajsetih letih Ljubljane, Berlina in Gorij pri Bledu z družino živi v Mariboru. Med 1996 in 2000 urednica literarne kritike pri Večeru. M. A. literarna komparativistika, M. A. germanistika in B. A. pravo (Pravna fakulteta v Mariboru). 1998 prevodno debitirala s Hofmannsthalom. Od 2006 na Filozofski fakulteti v Mariboru habilitirana lektorica za literarni in humanistični prevod. Od 1999 mednarodne štipendije, 2008 Sovretova nagrada, 2010 in 2013 premiji DSKP za vrhunske dosežke, 2023 in 2024 znak zlata hruška, 2024 prevajalska premija Republike Avstrije za posebej uspele prevode. Povabila na znanstvena srečanja, mednarodna priznanja. Znanstvene študije o literaturi. Od 2008 redno poučuje na Filozofski fakulteti Maribor, Oddelek za prevodoslovje in Oddelek za germanistiko. Članica DSKP, IGUE Österreich, Slovenske matice, uredništva revije Otrok in knjiga, žirije nagrade večernica (2025–28). Predsednica KUD Pranger in vodja obeh festivalov.

 

Partnerji projekta: Goethe-Institut Ljubljana, Cankarjev dom, Oddelek za germanistiko FF UM, založba Kulturni center, Lutkovno gledališče Maribor – Film v Minoritih, Javna agencija za knjigo, Mestna občina Maribor, DAAD in Oddelek za prevodoslovje Filozofske fakultete Univerze v Mariboru

Nakup vstopnic

Grass o vojnah & baroku

14. maj 19:00
Več terminov

Ivanka

Ivanka

Ivanka
najboljša spremljevalka na prireditve.

© Cankarjev dom

Piškotki   Produkcija ENKI