14. okt. 19:00

Razprava mladih o JEK 2

Prirejajo: študentje različnih fakultet Univerze v Ljubljani

 


 

Organizacijski odbor razprave mladih o JEK 2 sestavljamo študentje različnih fakultet, ki nas združuje radovednost, strast do načrtovanja dogodkov in želja po vključevanju v debate o temah, ki so pomembne za našo prihodnost.

Energetska prihodnost je ena izmed ključnih tem za trajnostni razvoj naše družbe in energetske samozadostnosti naše države. To smo prepoznali tudi mi, mladi, ki bomo nosilci posledic današnjih odločitev odločevalcev. Mladi moramo biti del te pomembne razprave, zato smo prešli od besed k dejanjem.

Naš cilj je organizirati široko razpravo mladih o izgradnji JEK 2 v Sloveniji, s perspektive različnih znanstvenih področij, ki bi bila čim bolj strokovna, apolitična in neodvisna. Nasloviti želimo vse ključne teme, kot so energetska samooskrba, varnostna, okoljska in korupcijska tveganja ter ekonomski vidik izgradnje.

Dogodek bo fotografiran in sneman s prenosom v živo na RTV MMC.

Razprava mladih o JEK 2

14. okt. 19:00
Več terminov

Foto Damjan Švarc/SNG Maribor
29. dec. 20:00

Bertolt Brecht: Malomeščanska svatba

Režiserka: Mateja Koležnik
Produkcija: Drama SNG Maribor

V enodejanki Malomeščanska svatba (1919), enem prvih Brechtovih dramskih del, ki ga je napisal pri enaindvajsetih letih, je avtor uporabil poročno svatbo kot mikrokozmos, skozi katerega pokaže na številne družbene probleme, s satiro in črnim humorjem pa izpostavlja absurdnosti, ki nastajajo, ko se pod fasado srečnega dogodka vzorne družine ena za drugo razkrivajo prikrite resnice, malomeščanska trhla morala pa se pred očmi gledalca lomi kot ženinovo doma narejeno pohištvo. 

Za Malomeščansko svatbo, ki jo je leta 2009 v Drami SNG Maribor režirala Mateja Koležnik in jo po petnajstih letih skoraj do zadnjega detajla obnovila, je v Delovi kritiki Peter Rak zapisal, da gre za »tako rekoč popolno predstavo« in da »v režiji skoraj ni najti šibke točke, čeprav sploh ne gre za kakšen premočrten formalistični perfekcionizem, temveč prav nasprotno, celoten projekt se odvija v znamenju dvojnosti, nedoslednosti, neoprijemljive fluidnosti … /…/ Igralci sploh ne kreirajo likov, temveč zgolj ustvarjajo atmosfero, in to z že omenjeno dvojnostjo, napetost je tako zgolj navidezna in tudi povsem pristna, tako kot so navidezni in pristni tudi ekscesi, emocije in konflikti, celoten proces predstave se preobrne sam vase in lebdi v intenzivnosti lastne praznine, odtujenosti in absurda«.  

 

Premiera 25. oktobra 2024 v Dvorani Frana Žižka (prva izvedba leta 2009)

Brechtova malce več kot enourna gledališka anatomija družbene realnosti s svojo neizmerno dozo humornega ozavešča in ozavešča današnjega, pogosto nekritičnega in spektaklu naklonjenega gledalca.

Bertolt Brecht: Malomeščanska svatba

29. dec. 20:00
Več terminov

26,00 EUR

22,00 EUR * * EUR za mlajše od 25 in starejše od 65 let ter upokojence.

Igralska zasedba

Vlado Novak Nevestin oče
Irena Varga Ženinova mati
Mateja Pucko Nevesta
Maša Žilavec Njena sestra
Nejc Ropret Ženin
Vladimir Vlaškalić Njegov prijatelj
Ksenija Mišič Žena
Davor Herga Njen mož
Matija Stipanič Mladi moški

Režija Mateja Koležnik
Prevajalec Eduard Miler
Prevajalka Irena Novak Popov
Dramaturginja Tanja Lužar
Scenograf Henrik Ahr
Kostumograf Alan Hranitelj
Skladatelj Mitja Vrhovnik Smrekar
Koreografinja Magdalena Reiter
Lektorica Metka Damjan

Produkcija Drama SNG Maribor

13. jan. 17:00

Rent

Muzikal English Student Theatra II. Gimnazije Maribor

Od 12. leta
 

Muzikal Rent je glasbeno gledališki spektakel, ki je dosegel izjemno priljubljenost med gledalci in postal kultna klasika v svetu muzikala. Dramski tekst, libreto in glasbo je napisal ameriški skladatelj Jonathan Larson, ki je navdih za muzikal našel v italijanski operi La Boheme Giaccoma Puccinija, zgodbo pa postavil v devetdeseta leta 20. stoletja predmestne četrti East Village znamenitega New Yorka.

Rent je prejel tri velike nagrade Tony Awards, in sicer za najboljši muzikal, najboljšo avtorsko glasbo in najboljše izvirno besedilo. Prav tako je prejemnik največje Pulitzerjeve nagrade za dramo, kar je izjemna čast za muzikal. Postavil je nove standarde v svetu muzikalov, saj je združil različne glasbene vplive, vključno z rock, s pop, z gospel in s klasično glasbo. Odprl je vrata za obravnavo družbeno relevantnih in tabu tem, ki so bile redko prisotne na gledaliških odrih. Rent je več kot le muzikal, je gibanje, ki je združilo umetnost.

Rent je navdihujoča zgodba o ljubezni, življenju in upanju skupine mladih umetnikov in boemov, ki se trudijo preživeti v dragem New Yorku. Postavljen je v devetdeseta leta prejšnjega stoletja. Glavni liki Mark Cohen, Roger Davis, Mimi Marquez, Maureen Johnson, Joanne Jefferson, Tom Collins in Angel Schunard so polni strasti do umetnosti ter si prizadevajo uresničiti svoje sanje in živeti svoje življenje po najboljših močeh. Skozi glasbo, ples in igro nam Rent pripoveduje zgodbo o prijateljstvu, pomembnosti izražanja čustev, ljubezni in solidarnosti. Kljub težavam, s katerimi se srečujejo, kot so revščina, bolezen in izguba, nas zgodba uči, da je treba ohraniti upanje, slediti svojim sanjam ter živeti vsak sleherni dan.
 

Rent

13. jan. 17:00
15. jan. 17:00
Več terminov

12,00 EUR

Za šole

10 EUR 
20-odstotni popust pri nakupu vstopnic za skupine iz Ljubljane
25-odstotni popust za skupine od drugod 
 

Rezervacije: Kristina Jermančič Golc, kristina.jermancic@cd-cc.si

13. jan. 12:00
13. jan. 17:00
14. jan. 11:00
15. jan. 11:00
15. jan. 17:00
Več terminov

Igralska in tehnična zasedba: ansambel English Student Theatra 
Režija: Viktor Hrvatin Meglič
Koreografija: Anita Čanadi
Kostumografija: Mira Strnad – Miricota
Scenografija: Nina Šulin, Sani Smajić 

Vodja zbora: Viljem Babič
Lektor: Luka Hrvatin Meglič 
Vodja tehnike, Inspicient, vodja odra: Sani Smajić
Oblikovanje zvoka: Jaka Štruc 
Vodja tona: Jaka Štruc, Jan Oliver Žnuderl
Oblikovanje luči: Urban Kolarič, Filip Ferk 
Vodja luči: Filip Ferk
 

Producent: Viljem Babič 
Produkcija: English Student Theatre II. Gimnazije Maribor
Priredba šolske izvedbe in licenca: Music Theatre International

28. sep. 20:30

Compagnie Ipsul: Oslovska maša

15 +, 60 min, brez besed

Uprizoritev Oslovska maša navdušuje in navdihuje. Omogoča nam, da vidimo in sanjamo, včasih do točke nočne more. Popelje nas v organsko, edinstveno in ikonoklastično vesolje. Zastrašujoča operacijska dvorana, govorniški oder, animirani fetiši, pol-človeška bitja, pol-zveri, sestavljajo velike močne odrske slike. Vizualni umetnik, obkrožen s svojimi soustvarjalci, nam ponuja močno predstavo, tako umetniško kot fizično, napolnjeno s presunljivimi in pretresljivimi podobami. Nekakšen ples življenja, nor in domišljijski, s svojimi »naključji«, ki predstavi dajejo vznemirljivost improvizacije, ki pa jo zasedba popolnoma obvladuje. Karneval. Ladja norcev. Poganska maša. Oslovski praznik.

Olivier de Sagazan je francoski umetnik, slikar, kipar in performer. Njegovo delo se osredotoča na gradnjo plasti gline na lastnem telesu in obrazu, izničevanje lastne identitete in preobrazbo v živo skulpturo. Njegova najbolj znana predstava Preobrazba (1998) je imela več kot 300 predstav v 25 različnih državah.

Compagnie Ipsul: Oslovska maša

28. sep. 20:30
Več terminov

10,00 EUR

Predprodaja do 31. 8.: 7 EUR; redna prodaja: 10 EUR. Od 1.9. dalje količinski popust za najmanj deset poljubnih vstopnic: 7,5 EUR

Režija: Olivier de Sagazan
Režijska asistenca: Anas Sareen
Avtorstvo in zasedba: Olivier de Sagazan, Leila Ka, Borna Babić, Magdalena Öttl, Shirley Niclais, Alyzée Soudet-Polaris, Ele Madell
Oblikovanje svetlobe: Pacome Boisselier

Koproducenti: CDN de Rouen, Ville de Saint-Nazaire, Région Pays de la Loire, Théâtre du Mac Orlan de Brest, Le Palc de Châlons-en-Champagne, Scène nationale de Saint-Nazaire

25. sep. 14:00

Plexus Polaire: Hiša za lutke

12 +, 100 min, v angleščini s slovenskimi nadnapisi

Priznana norveška režiserka Yngvild Aspeli se tokrat na festival Lutke vrača z uprizoritvijo po besedilu Henrika Ibsena Nora ali Hiša za lutke. Yngvild Aspeli se je odločila uporabiti to mojstrovino kot ogledalo in odkriti način, kako se zgodbe preteklosti prepletajo s sedanjostjo. Nastopajoča, ki ju na odru obkrožajo lutke v človeški velikosti, z njimi oživljata najgloblje zakopane človeške občutke, srh in strasti. Nora, ta žena in mati, ki bi rada vse pustila za seboj, v interpretaciji Yngvild Aspeli z glavo tolče ob nevidno stekleno površino lastnega obstoja.

Gostovanje predstavlja slovensko premiero uprizoritve in otvoritev festivala, v katerem bo v vlogi Nore nastopila prvakinja ansambla Lutkovnega gledališča Ljubljana Maja Kunšič.

Norvežanka Yngvild Aspeli je diplomirala na École Internationale de Théâtre Jacques Lecoq v Parizu in na Nacionalni univerzi za umetnost Marionnette de Charleville-Mézieres (ESNAM). Deluje kot igralka in lutkovna ustvarjalka, ki izdeluje maske in lutke za različna gledališča v Franciji, na Norveškem in v Angliji. Leta 2008 je ustvarila skupino Plexus Polaire, močno ekipo soustvarjalcev, ki sodelujejo že več let. Njihova poetika med seboj povezuje sliko in besedo, zvoke in geste, domišljijo in materijo, osrednja misel njihovih vsebin pa je vstopiti in se dotakniti najbolj skritih človeških občutkov. Pri tem se zgodi senzibilno srečanje med animatorjem in lutko, obenem pa jih zanimata zlasti preizpraševanje in reprezentacija občutij na odru.

Plexus Polaire: Hiša za lutke

25. sep. 14:00
25. sep. 20:30
Več terminov

10,00 EUR

Predprodaja do 31. 8.: 7 EUR; redna prodaja: 10 EUR. Od 1.9. dalje količinski popust za najmanj deset poljubnih vstopnic: 7,5 EUR

Režija: Yngvild Aspeli, Paola Rizza
Zasedba: Yngvild Aspeli/Maja Kunšič, Viktor Lukawski
Glasba: Guro Skumsnes Moe
Zbor: Oslo 14 Ensemble
 

Izdelava lutk: Yngvild Aspeli, Sébastien Puech, Carole Allemand, Pascale Blaison, Delphine Cerf, Romain Duverne
Scenografija: François Gauthier-Lafaye
Kostumografija: Benjamin Moreau
Dramaturgija: Pauline Thimonnier
Koreografija: Cécile Laloy
Koproducenti: Théâtre Dijon Bourgogne CDN, Les Gémeaux (scène nationale de Sceaux), le Bateau Feu (scène nationale de Dunkerque), Le Trident (scène nationale de Cherbourg), le Manège (scène nationale de Reims), Figurteatret i Nordland, Baerum Kulturhus, Nordland Teater, Mo i Rana, Teater Innlandet, Hamar, Festival Mondial des Théâtres de Marionnette de Charleville-Mézières, Lutkovno gledališče Ljubljana.

S podporo programa Teatroskop, ki ga izvaja Francosko ministrstvo za Evropo in zunanje zadeve, Francosko ministrstvo za kulturo in Francoski inštitut Paris.

 

9. apr. 20:00

Matteo Spiazzi: Paradiž - SLG Celje

Žlahtna komedija po izbiri strokovne žirije in občinstva na 32. Dnevih komedije

Grenka komedija

Paradiž je umeščena v dom starejših v manjšem slovenskem kraju in prikazuje življenje skupnosti oskrbovancev. Temelji na dokumentarnem (spominskem) gradivu, zato je pristna in ne podlega sentimentalnosti. Temo staranja vpeljuje skozi povezane teme izključenosti, izoliranosti, osamljenosti, smrti, (ne)izpolnjenosti življenja ter telesnega in duševnega zdravja. Paradiž pa ne želi biti (samo) dokumentarno pričevanje, temveč sodobna pravljica, ki slavi življenje – z enakimi možnostmi za vse. Zgodbe mozaično gradi iz spominov, ki starostnikom zbujajo obžalovanje, strahove, melanholijo, pri gledalcih pa zbudijo grenek smeh prepoznave in se sestavijo v rahločuten slavospev tistemu trenutku, ko ugledamo pomen v vsakdanjem drvenju pogosto podcenjenih vrednot, saj o vrednosti življenja razpravlja z edinega mogočega položaja – na koncu časovnega traku, v bližini smrti. S tega se skozi občutljivo prizmo bioetike dotakne tudi posameznikove pravice do končanja trpljenja in bolečine. 

Paradiž je pretežno neverbalna predstava, temelji na igri z masko v maniri Spiazzijeve specializacije – commedie dell'arte. Za njen slog z uporabo polnih mask je značilna komičnost, tokrat obtesana s temo grenkega priokusa. Spiazzi se je s temo staranja že ukvarjal: v beloruskem Minsku je zasnoval avtorski projekt Družinski album, kjer v majhnem stanovanju ostarele babice in matere obtičijo tri družinske generacije; s študenti igre v Kijevu pa je obiskoval dom za starejše, kjer so zbirali spominske zgodbe oskrbovancev in ustvarili predstavo Penzion Belvedere. V Paradižu želi opozoriti na nenadzorovano odtekanje samoumevnega časa (življenja), ki ga v vsakdanjem služenju kapitalu preživljamo precej nekakovostno, k vrednim stvarem pa pristopamo instantno, nestrpno, raztreseno. Kdaj smo denimo nazadnje sedli na udoben stol in se brez besed zazrli skozi okno?

Sodobna pravljica, ki slavi življenje – z enakimi možnostmi za vse.

Italijanski režiser in pedagog Matteo Spiazzi (1987) je diplomiral iz gledališke režije na Akademiji dramske umetnosti Nico Pepe v italijanskem Vidmu in se specializiral za delo z gledališko masko. Deluje kot režiser, gledališki pedagog, predavatelj, producent ter organizator dogodkov v Italiji in tujini. O gledališki maski je med drugim predaval in vodil praktične seminarje na veronski univerzi, Centralni univerzi Quito, Umetniškem oddelku Univerze Tartu, na Beloruski nacionalni akademiji dramske umetnosti v Minsku, na kijevski Univerzi kulture, pa tudi na gledališki akademiji DAMU v Pragi. Za režijsko delo je prejel več nagrad in priznanj.

 

Predstava traja 1 uro in 10 minut in nima odmora.

Matteo Spiazzi: Paradiž - SLG Celje

9. apr. 20:00
Več terminov

18,00 EUR

15,00 EUR * * EUR za mlajše od 25 in starejše od 65 let ter upokojence.

Režiser Matteo Spiazzi
Dramaturginja Tatjana Doma 
Scenograf Primož Mihevc 
Kostumografka Dajana Ljubičić 
Oblikovalka in izdelovalka mask Alessandra Faienza 

Oblikovalec zvoka Mitja Švener
Oblikovalec svetlobe Gregor Počivalšek

Igrajo Žan Brelih Hatunić, David Čeh, Maša Grošelj, Lucija Harum, Aljoša Koltak, Rastko Krošl, Urban Kuntarič, Manca Ogorevc, Lučka Počkaj, Tanja Potočnik, Branko Završan

Produkcija Slovensko ljudsko gledališče Celje

7. feb. 19:00

Drago Jančar: In ljubezen tudi

Koprodukcija: Drama SNG Maribor s Cankarjevim domom Ljubljana

Odrska priredba Luka Marcen in Tatjana Doma
Režija: Luka Marcen

Zgodba monumentalnega romana In ljubezen tudi Draga Jančarja (1948) se začne z drobnim, skoraj naključnim dogodkom: dekleti stojita sredi mariborskega trga pred Kavarno Astoria in ena od njiju v mimoidočem pripadniku esesovskih enot prepozna znanca. Ta naključni pogled, ujet v staro fotografijo, sproži dramatičen niz dogodkov, ki se zgodijo v izjemno zgoščenem času zadnjega leta vojne, spremenijo pa življenja za vedno – tako intimno kot družbeno.

Uprizoritev za izhodišče jemlje Jančarjevo kompleksno mrežo intimnih človeških usod in pogledov na turbulenten del zgodovine. S hitro, skoraj filmsko montažo prepleta vinjete življenja, spominov in sanj, s tem pa omogoča kalejdoskop različnih optik: kadriranje pogledov in glasov, ki isti trenutek zgodovine doživljajo z različnih perspektiv, kar tok časa za vsakega od njih premakne v drugo smer, ob tem pa ponuja presenetljiva in presunljiva srečanja. Tako kot Jančarjeva predloga tudi uprizoritev prepleta brutalno naturalističnost življenja s poetičnostjo in metafiziko sanj, strahov in ljubezni. In ljubezen tudi tako ni historičen pogled na dogodek druge svetovne vojne v mestu Maribor, ampak predvsem opomnik današnjemu nemirnemu trenutku, kako pomembna je človečnost. Da ljubezen lahko preživi, ni dovolj samo ljubezen.

Monumentalna mariborska zgodba brutalnega časa, v kateri uzakonjeno sovraštvo trči v poetično metafiziko sanj, strahov in ljubezni.

Drago Jančar: In ljubezen tudi

7. feb. 19:00
10. feb. 19:00
15. feb. 19:00
Premiera
Več terminov

18,00 | 21,00 EUR

16,00 | 19,00 EUR * * EUR za mlajše od 25 in starejše od 65 let ter upokojence.

Dramaturginja Tatjana Doma
Scenografinja Sara Slivnik
Kostumografinja Ana Janc
Skladatelj Mitja Vrhovnik Smrekar
Koreografinja Lara Ekar Grlj
Lektorica Metka Damjan
Oblikovalec svetlobe Andrej Hajdinjak

 

Igralska zasedba

Gaja Filač, Žan Koprivnik, Vladimir VlaškalićMateja PuckoVojko Belšak, Davor Herga, Matevž Biber, Julija Klavžar, Irena Varga, Petja Labović, Nejc Ropret.

5. apr. 16:00

Prepelka – zgodba za vso družino

Gledališka predstava

Od 11. do 14. leta

Pepelkina zgodba je, kot se je izkazalo, zelo blizu resničnemu življenju. Tako blizu je svetu, v katerem živimo, da se iz tega ne gre šaliti. Pri njej pa sta dve hudi zadregi. Prva je vloga Pepelkinega očeta, ki hčerko prepusti psihičnemu in fizičnemu mučenju svoje žene in njenih hčerk. Je res takšen pokvarjenec ali je za njegovim ravnanjem kakšna skrivna korist? Druga zadrega je princ, ki naj bi bil za vsa mlada dekleta glavni zadetek na družbeni loteriji. Si lahko, če verjamemo, da sreče ženski ne prinese bogat in ugleden partner, ampak znanje in svoboda, privoščimo takšnega princa? Je sploh mogoče, da se s tem, ko osvoji srce tistega, ki ali kar predstavlja princa, Pepelkina zgodba konča? Zaradi vseh teh avtorjevih dilem je zgodba o Prepelki postala veliko bolj sodobna, kot bi človek od neke stare in vsem znane pravljice pričakoval.

Prepelka – zgodba za vso družino

5. apr. 16:00
Več terminov

10,00 EUR

Besedilo: Andrej Rozman Roza
Režija: Vito Taufer
Glasba: Aleksander Pešut - Schatzi
 

Nastopajo:

Rašida Malila/Prepelka, ilegalna begunka – Irena Yebuah Tiran k. g.
Petunija Mljask, mačeha – Mojca Partljič k. g.
Mozartinka Mljask, mlajša posestrina – Romana Šalehar
Presleyana Mljask, starejša posestrina – Maruša Oblak
Mohamed Malila, Prepelkin oče – Dario Varga
Matija Pajk, plesalec in agent Žive mreže – Matej Zemljič k. g.
Žan della Krann, starejši pevski celebrity – Ivan Godnič
Pavla, organizatorka – Ivan Rupnik

Produkcija: Slovensko mladinsko gledališče

Otroški pevski zbor RTV Slovenija

Koncert

Od 5. do 10. leta

Otroški pevski zbor RTVS neprenehoma deluje že od leta 1957. Zbor veliko snema, zlasti nove pesmi slovenskih skladateljev za radijski arhiv in radijske oddaje. V zadnjih letih je posnel veliko novih, pa tudi nekaj starih pesmi, ki so izšle na zgoščenkah Mavrica, Violinček 1, 2 in 3, Otroška glasba, Pisani svet glasbe in Ribič Pepe. Pevci, ki v zboru sodelujejo, so stari od 7 do 13 let. Če jih boste vprašali, kaj jim je najbolj všeč v zboru, vam bodo povedali, da najraje nastopajo. Tako so jim v spominu ostali nastopi v operi Boris Godunov s pevci iz Sankt Peterburga, letos nastop v operi Turandot z Opero iz Pekinga, pa nastop s Siddharto, koncerti s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija, sodelujejo pa tudi v raznih televizijskih oddajah. Od leta 2004 jih vodi zborovodkinja Anka Jazbec. Na klavirju jih največkrat spremlja Klemen Golner.

Otroški pevski zbor RTV Slovenija

Več terminov

10,00 EUR

26. jan. 17:00

Razcufane zgodbe

Gledališka predstava po zgodbah Petra Svetine

V mesto, naravnost med nas, prihaja karavana. Ne vemo, od kod prihaja in kam gre. Vemo pa, da prav tako skrbno, kot druge karavane tovorijo najdragocenejše blago – žafran, sol, čaj ali čokolado, naša išče in tovori zgodbe. In na svoji poti najde takšne za vse priložnosti in potrebe: zgodbo za dober začetek, zgodbo, ki te pogreje, takšno, ki te potolaži, pa ki te razburi, zgodbo, ki izpolnjuje želje, ki prestraši, zgodbo, ki išče in na koncu najde srečen in pravičen konec. Štirje pripovedovalci in trije živahni glasbeniki vsepovsod stikajo za zgodbami in v pripovedi vpletajo zvoke, slike, predmete, občinstvo; da se znajde v zgodbi, je njim in nam vendar na voljo ves svet.
 

Razcufane zgodbe

26. jan. 17:00
Več terminov

10,00 EUR

Režija: Maruša Kink
Dramaturgija: Špela Frlic
Glasba: Pantaloons
 

Nastopajo: Lina Akif, Daša Doberšek, Blaž Šef, Stane Tomazin, Pantaloons (Luka Belič/Gal Grobovšek, Aljaž Markežič, David Nik Lipovac)
 

Koprodukcija: Slovensko mladinsko gledališče in zavod Divja misel – Vodnikova domačija Šiška

© Cankarjev dom

Piškotki   Produkcija ENKI